Gdzie kończy się Wielki Mur Chiński?

Wielki Mur Chiński to jeden z siedmiu nowych cudów świata i zarazem jedna z najbardziej znanych budowli na Ziemi. Według doniesień prasowych liczy ponad 8800 km – to 2,5 raza więcej niż obwód Polski! Jednak czy ktoś kiedyś zastanawiał się, w którym miejscu się ów Mur kończy?

Mur Chiński każdego roku odwiedzany jest przez miliony turystów – zarówno Chińczyków jak i obcokrajowców. Jak zwykł mawiać sam Mao Zedong – „Ten, kto nie wspiął się na Wielki Mur, nie jest mężczyzną”. Najczęściej odwiedzanymi fragmentami są te w pobliżu Pekinu. Jednak czasami warto udać się w miejsce, w którym nie spotkamy turystów, a jedynie coś niezwykłego – końcówkę Muru.

Mur Chiński kończy się w miejscu, w którym styka się on z Morzem Żółtym. Ta część tej budowli nazywa się Laolongtou, co można tłumaczyć jako „Głowa starego smoka”. Została ona wybudowana pod koniec XIV wieku za czasów panowania dynastii Ming. W późniejszych latach ta część Muru ze względu na swój urok była odwiedzana przez wielu chińskich cesarzy. W XX wieku ten fragment został odrestaurowany i dziś wygląda naprawdę pięknie. Cudownie jest móc spacerować po plaży mając przed sobą początek budowli, która liczy kilkaset lat i kilka tysięcy kilometrów.

Jest to miejsce praktycznie nieodwiedzane przez turystów. Jadąc tam możemy czuć się dla miejscowych większą atrakcją turystyczną niż dla nas będzie to, po co tam pojedziemy. Będąc w Pekinie naprawdę warto jest się tam wybrać. Aby postawić stopę na samym końcu tej budowli wystarczy poświęcić jeden dzień i zaledwie kilkadziesiąt złotych!

W to miejsce można sobie zrobić bardzo tanią, jednodniową wycieczkę z Pekinu. Najpierw należy dojechać pociągiem do Qinhuangdao (3 godziny jazdy), a później autobusem miejskim pod samo Laolongtou (40 minut). Wejście na Mur kosztuje 30 zł w sezonie (maj-październik) lub 12 zł poza sezonem. Wejściówka obejmuje też zwiedzanie pobliskiego muzeum oraz świątyni.

Koszt jednodniowej wycieczki z Pekinu :

  1. Pociąg – 2 x 26 PLN
  2. Autobus – 2 x 1,5 PLN
  3. Wejście na mur 30/12 PLN

Całość kosztuje zaledwie 85 zł w sezonie albo 67 zł poza sezonem. Jeśli ktoś zechciałby się wybrać w to miejsce i potrzebował wskazówek to zapraszamy do kontaktu!

Jeśli spodobał Ci się artykuł to zostaw nam lajka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *